Yavru Kedinizi Sahiplendikten Sonra Yapmanız Gerekenler

Evinize bir yavru kedi girdikten sonra neredeyse tüm düzeniniz değişir. Evin içerisinde gezen avuç kadar bir kedi doğal olarak tüm ilgiyi üzerine çeker ve neredeyse tüm ilginiz ona yoğunlaşır. İlk zamanlarda nerede uyuduğu, ne kadar yemek yediği, nelerle oynadığı konusunda meraklı olursunuz. Bir süre sonra herkes birbirine alışır. Önemli olan bu arada geçen tanışma süresinde yavru kedinizi iyi gözlemlemenizdir. Bu gözlem sonucu ne yemeyi sevdiği, hangi oyuncakla oynadığı ve hangi kumu sevdiği kullanmasının kolay olduğu gibi konular hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bu bilgiler kedinizin daha sağlıklı ve rahat bir yaşam sürdürmesi için daha doğru ürünler tercih etmenize yardımcı olur.

Yavru kedi bakımı daha hassas davranmanız gereken bir durumdur çünkü kedilerin yavruluk dönemi gelişimleri ve yaşamları için olan en önemli dönemdir. Besleyici mamalar, büyümesine yardımcı  vitaminler, enerjisini atabileceği ve hareketlilik sağlayacak oyuncaklar kediniz için önemlidir. Bunun haricinde ihtiyacı olan bazı aşılar bulunmaktadır. İç ve dış parazitten koruyacak aşılar, sağlığı için gerekli olan karma aşısı ileriki hayatında sağlıklı olması için gereklidir. Bu aşıların bazılar 3 bazıları 6 ay bir yapılır.

Yavru kediniz annesinden yeterli derecede süt alabildiyse daha sağlıklı olacaktır. Sokaktan sahiplenilmiş ve yeterli anne sütü alamamış yavrular için yetişkinlik dönemine kadar verilebilecek birçok ek besin bulunmaktadır. Süt ve süt ürünlerini seven yavru kedilere miktarı ayarlandığı sürece bu ürünlerden de verilebilir. Bu ürünler protein ihtiyacını karşılayarak kemik gelişimine katkı sağlayacaktır.

Yavru kedileri için tuvalet eğitiminin de önemli bir yeri vardır. Kediler iç güdüsel olarak kedi kumuna alışmakta zorluk çekmezler. İlk alıştırma için kedinizin ön patilerini tutup kumu eşeletmeniz yeterli olacaktır. Herhangi bir travması olmayan çoğu kedi  ilk seferde kumuna alışır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken durum kumun çeşididir.

Kedinin  hangi kumu daha rahat kullandığını anlamanız için denemeye ihtiyacınız vardır. İnce taneli topaklaşan, kalın taneli topaklaşan ya da silika kedi kumu seçenekleriniz bulunmaktadır. Kediniz hangisini daha rahat kullanıyorsa o kumu tercih etmelisiniz. Kumlar koku çeşitleri olarak da ayrılır. Bu da sizin kullanım kolaylığınız için önemlidir.

 

Yavruluk döneminde bol bol hoplayıp zıplayan kedileriniz için dekorasyonunuza değiştirmeniz gerekebilir. Küçük biblo, bardak, mum gibi yere düşürebileceği objeleri çok seven kediler sık sık dekoratif ürünlerinizi yere atabilir. Bunun eğitimi ne yazık ki yoktur. Yapabilecekleriniz objeleri kaldırmakla sınırlıdır.

Kedi bakımı kimi yönden zor olsa da günün sonunda koynunuzda gurrlayan bi kedi ile kolay ve zevkli hale gelmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir