Saint Bernard Irkının Özellikleri

Saint Bernard, büyük ve güçlü görüntüsüyle hafızalarda kalan dev ırk bir köpek cinsidir. Sağlam ve kaslıdır. Başı gövdesine göre büyüktür. Büyüklüğü ile ağırlığı doğru orantılıdır.

Alp geçidinde yolculara yardım etmesi amacıyla St Bernard’da üretilmeye başlanmışlardır. Danua, mastif gibi köpeklerden türetildiği tahmin edilmektedir. Koku alma duyusu çok gelmişmiş bu ırk çığ altında kalan kişilerin kokularını alıp onları kurtarabilmesiyle meşhurdur.

Saint Bernard’ın iki tüy tipi vardır. Bu iki tip kısa tüy ve uzun tüydür. Sık ve beyazdır. Üzerinde ten rengi, kızıl, kaplan desenli ve siyah olabilir. Yüzü ve kulakları genellikle siyah renklidir. Uzun tüylülerde kuyruk ve baldırlarda tüylenme vardır. Ayakları soğuğa dayanıklı şekilde güçlü ve büyüktür.

Nazik ve arkadaş canlısıdır. Bu durum çocuklarla iyi anlaşmasını sağlar. Büyüklüğü ve ağırlığı yanıltıcı olmamalıdır. Saint Bernard yavaş hareketlerle zamanını geçirir. Dev ırk bir köpektir. İnsanlarla sosyalleşmesinin yavruluktan itibaren öğretilmesi gerekmektedir. Eğitiminin yavrulukta başlaması ileriki hayatı için yararlı olacaktır. Bu nazik köpeklerin eğitiminde hassas davranılmalıdır. Kontrol edilemeyen dev ırk bir köpek saldırganlaşırsa belli problemler ortaya çıkabilir.

Saint Bernard iyi bir bekçi köpeğidir. Büyüklüğü ile bile sizi koruması kolaylaşmaktadır. Ortalama ağırlıkları 50-80 kg arasıdır. Doğru orantılı olarak yavaş hareket ederler. Saint Bernard’ınızı uzun yürüyüşlere çıkarabilirsiniz. Hareket imkanı sağladığınız sürece apartmanda beslenmeye uygun bir köpek haline gelebilir. Küçük bir bahçe onu mutlu edecektir. Dışarıda yaşamaktansa aile hayatını tercih edecektir.

Kemik yapısının sağlıklı gelişmesi için yaklaşık 2 yaşına kadar egzersiz yapması gerekmektedir. Yürüyüş ve oyun seansları gelişimi için yeterli olacaktır. Sıcağa toleransları yoktur. Sıcak havalarda ona sağlayabileceğiniz en serin ortamı vermeniz gerekir.

Çoğu evcil hayvan gibi tüy dökümü bahar aylarında artar. Dev ırklara uygun bir tarakla günaşırı taramanız tüy dökümünü azaltacaktır. Saint Bernard’ların hayatımızı zorlaştırabilecek neredeyse tek özellikleri yüksel salya salınımıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir