Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Distemper gençlik hastalığı belirtisi ve tedavisi köpeklerde yüksek derecede bulaşıcı hastalığa yol açan morbilivirüsdür .Bütün vücut artıklarıyla,özelik lede dışkıya bulaşır.Hastalığı atlatanlar bir kaç hafta daha virüsü yayarlar.Köpeklerde bu hastalık 3-5 aylık yavrularda ortaya çıkar.Virüs alt solunum yolları ve bağlı lenf bezlerindeki makrofajlarda çoğalır.

Hızlı bir şekilde yayılan virüs epitel dokuya ve merkezi sinir sistemine yayılır.Köpek sahiplerinin ve köpek severlerin korkulu rüyası olan hastalık distemper virüsü nedeni ile şekillenir ve semptomları arasında burun akıntısı,göz akıntısı,kusma,iştahsızlık ve ishal sayılabilir.Bu hastalığında aşısı vardır ve yavru köpeklere yapılan ilk karma aşıda gençlik aşısı da yer alır.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Klinik formları

  • Mide, bağırsak formu,şiddetli kusma,İshal ve işhatahsızlıkla seyreder.
  • Göz formu,gözde yeşil,sarı bir akıntı vardır ve göz kapaklarını kısarak bakmaya çalışır.
  • Akciğer formu,kuru bir öksürük ile başlar,artarak yaş forma döner, burun kurumuştur sarı yeşil akıntı gelir.
  • Deri formu,patilerin yastık bölümünde ayağın alt kısmı erozyonlar dikkati çeker vücudun değişik yerlerinde de sivilce görünebilir.
  • Sinirsel form, bu form genelikle klinik seyrin en sonunda yaşanır.Vücudun değişik kaslarında ilerlemeler artarak devam edip bütün bedeni etkileyebilir.Kısmi veye genel felç dönme hareketi yada epilepsi,sara krizi nöbetleri ile karakterizedir. Bazı köpeklerde kontrolsüz havlama veya bağırma belirtileri görülebilir.

Ne yazık ki oldukça ölümcül bir hastalıktır ve atlatabilen köpeklerde de ilerledikçe gözde ve ayaklarda yürüyüşte zorlanma gibi arazlar bırakabilir.Hastalık genellikle benzeri anda 2 formunda beraber göstererek ilerler.Hastalığın teşhisinde klinik bulgular ve bu bulguları ortaya getirebilecek diğer hastalık ihtimallerinin ekarte edilmesi belirleyici olur.

Gençlik hastalığın tedavisinde veteriner hekim bulgulara göre özgü serum tedavisini uygular.Bu tedaviye köpeğin cevap verip verilemeyeceği  belirleyen en büyük faktör vücut direnci belirler.Köpekte herhangi bir parazit olup olmadığını annesini hangi süreyle emdiği,gelişme hızı gibi unsurlar özellikle yavru köpekler için son derece önemlidir.

Distemper hastalığın aşısı vardır.Köpek 1.5 aylık olduktan sonra 3 hafta aralığıyla 3 kez daha yavru köpeklere ve reşit olanlara da yılda  1 defa uygulanarak bağışıklık sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir