Köpeklerde Dişeti Tümörü Belirtileri

İnsanlarda da sürekli oluşabilen diş eti problemleri.Sevimli dostlarımızda da görünmekte.Köpeğinizin dişini fırçalamak sizin ve köpeğiniz için can sıkıcı oluyorsa fırçalama görevini eğlenceli ve sevimli bir hale getirebilirsiniz.

Köpeğinizin dişini fırçalamak için çeşitli fırçalar ve süngerler mevcuttur.Önemli olan köpeğinizin ağız büyüklüğüne uygun yapıda olan ve köpeğinizin dişini hangisiyle daha rahat fırçalayan bileceğin izdir.

Köpeklerde Dişeti Tümörü Nasıl Anlaşılır ?

Köpeğiniz de kötü ağız kokusu,aşırı salya görülmesi, çiğneme güçlülüğü,yüzde şişlik,kilo kaybı,ağzından kan gelmesi bunlar birer göstergedir.

Diş eti tümöründen şüphe ediliyorsa ilk olarak veteriner tarafından röntgen istenilebilir.Bu yöntem ile köpeğinizin diş sağlığı hakkında bilgiler ortaya çıkarır.köpeklerin  diş eti tümörlerinin iyi yada kötü huylu olup olmadığını araştırmak için biyopsi yapılır.

Köpeklerde Dişeti tümörleri

Köpeklerde Dişeti Tümörü Tedavileri

Köpeklerde epulis yani muhtelif alveol kenarları üstünde bulunan tümörler şişler diş etinin lifli tümör tedavisi için genellikle cerrahi müdahale ile yapılır.

Tümörün o dokulardan temizlenmesi sonucunda tedavi uygulanır.Gerekirse epulise yakın olan dişler çekilir.Eğer epulisler büyük boyutlara ulaştıysa köpeklerde radyoterapi dediğimiz ışın tedavisi kullanılarak hastalığın tedavi edilmesi anlamına gelir ve köpeklerde bu tedavi uygulanır.

Köpeklerde bütün hastalıklar için erken teşhis edilmesi tedavi aşamasında oldukça büyük önem taşır. Epulisin erken teşhis edilmesi sonucunda erken müdahale edilirse köpeğinizin kısa süre içerisinde eski sağlığına kavuşur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir