Köpekler Hakkında Faydalı Bilgiler

köpek

Köpekler doğdukları andan itibaren sosyal olduklarını en iyi gösteren hayvanlardır. Bu nedenle insanlar köpeklerin sadık dost olduklarına inanırlar. Köpek cinsleri, yüzleri aşacak kadar fazladır. Her bir türün kendine ait özellikleri vardır. Beslenmesinden hareketlerine, sevecenliklerinden tabiata ayak uydurmalarına kadar her bir cinsin davranış biçimi farklıdır. 

Köpek maması seçerken bile cinslerine göre seçim yapmak gerekiyor, bakımlarını yaparken cinslerine göre bakım yapmak gerekiyor. Yani her ne kadar hepsinin ortak adı köpek olsa da köpeklerle ilgili bilinmesi gereken bilgiler farklılaşabiliyor. Biz de bu konuda yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşarak sahip olduğunuz köpeğinize nasıl davranmanız gerektiği ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Köpeklerle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Köpeğinize sahip olduğunuz ilk andan itibaren alışkanlık haline getirmeniz gereken en önemli iş tüylerini taramak olmalıdır. Köpekler tüylerinin taranmasından hoşlanırlar, tabi bunun bir de kürklerinin daha sağlıklı olması adına da faydalı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

köpek

Köpeklerde tıpkı diğer hayvanlar ve canlılar gibi üşütebilen varlıklardır. Bu nedenle kürklerinin olmasına aldanmayın eğer bahçede ya da açık bir alanda besliyorsanız kesinlikle soğuk havalarda kendilerini koruyabilmeleri için bir kulübe mutlaka yapın.

Köpekler insanlarla aynı algılara sahip değillerdir. İnsanlara gülümsediğimizde diş göstermemiz tebessüm ettiğimiz anlamını sağlasa da köpekler için böyle değildir. Aksine köpekler insan dişi gördüklerinde agresif olduklarını sezerler ve bu durum ya saldırganlaşmalarına veya farklı şeklide tepki vermelerine neden olmaktadır.

köpek

Daima tasması olsun Köpeğiniz tasmasız gezmeye alışık olsa bile daima tasmasını takılı tutun. Duyacağı farklı sesler, kokular, yabani hayvanlar onları tahrik edip, normalde yapmayacağı halde, sizden uzaklaşmalarına hatta kaybolmalarına neden olabilir.

Köpekler 2-3 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahiplerdir. Bu nedenle onlara öğretmek istediğiniz eğitimini verirken çocuk muamelesi yapmanız gerekir. Minik dostunuzun büyümesi, sağlıklı yaşaması için en önemli detaylardan biri de mamasını düzenli vermeniz olacaktır. Bu nedenle mama seçerken kaliteli olmasına taze olmasına ve bilinen bir marka olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Sosyallik açısından en sosyal hayvanlar köpeklerdir. Bu nedenle onlara göstereceğiniz ilgide dikkatli davranmanız gerekiyor. Köpeğinizi en az günde 2 defa yürüyüş yapması için dışarı çıkartmayı ihmal etmeyin. Bu, hem size daha ısınmasını sağlayacak hem de kendi sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir