Köpeğimin Kilosu İdeal midir ?

köpek

Sevimli köpeklerimizin kilosu normal mi sorusu çoğumuzun ilk endişelerin dendir. Veterinerler petlerin genellikle vücut kondisyonlarını belirlemek için 9 puanlık bir ölçme sistemi kullanırlar. 1 puan demek köpeğiniz hastalık derecesinde çok zayıf, 9 puan demek ise köpeğinizin çok şişman olduğu anlamına gelmektedir. Köpeğimizin vücut puanını ölçmek ve belirlemek için dikkat edilen bir çok belirleyici unsur vardır. Bunların kılavuz ilkeler olduğunu da unutmamak lazım.

Bazı köpek sahipleri köpeğime ne yedirirsem yedireyim yinede kilo almıyor diye yakındıklarına şahit olmuşsunuzdur. Köpeğin kilo almamasının sebebi yanlış besleme olacağı gibi başta bağırsak parazitleri olacağı gibi çeşitli hastalıklarda olabilir.

Köpeği Düzenli Beslemek Gerekir

Köpek kilo almıyorsa öncelikle köpeğin öğünlerini düzene sokmak gerekir. Öğün sayısını arttırıp miktarını azaltmanız köpeğin kilo almasına faydalı olacaktır. Bazı köpekler çok oburken bazıları yeme konusunda nazlı olabilir. Öğün sayısını arttırmak ve miktarını azaltmak köpeğin kabındaki tüm mamayı daha rahat yemesini sağlayacaktır.

Köpeğin Öğünlerini Zengin Hale Getirmek Önemlidir

köpek

Köpeğinizin beslenme şeklini değiştirmek de kilo almasına yardımcı olur. Köpeği daha zengin öğünlerle beslemek kilo almasını kolaylaştırır. Ancak burada şunu eklemeden geçmeyelim; köpeğin öğününü zenginleştirmek köpeğe biz insanlarda olduğu gibi yağlı ya da şekerli besin vermek anlamına gelmez. Köpekler için zenginleştirilmiş öğün protein miktarı yüksek öğündür.

Protein miktarı yüksek mamalarla beslemek kilo almasına yardımcı olur. Yalnız fazla protein köpeklerde cilt sorunları başta olmak üzere çeşitli hastalıkların oluşmasını tetikleyebilir. Bu nedenle aslında en doğrusu köpeğinizi bir veteriner hekime götürüp öncelikle genel sağlık durumunu kontrol ettirdikten sonra veterinerin önereceği şekilde beslemek gerekir.

Egzersiz’de Önemlidir

köpek

Köpeğim çok zayıf, hareket etmesin de kilo alsın diye düşünmek kesinlikle hatalı bir yaklaşımdır. Zira köpeklerin sağlıklı olmak için egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır. Beslenme düzenini değiştirdiğiniz köpeğinize düzenli egzersiz yaptırarak kaslarının güçlenmesini ve gelişmesini sağlamanız da kilo alması açısından son derece faydalı olacaktır.

Bazı köpek ırkları tazı, greyhound gibi yaradılış olarak zayıf bir yapıya sahiptir ve her ne kadar çok zayıf gibi görünseler de bu onların normal kiloları ve vücut yapılarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir