Kedimin Kilosu İdeal Midir ?

Bugüne kadar kediler hakkında pek çok bilgiler edindik fotoğraflar gördük.İlginç yönleri her zaman bizleri şaşırtmıştır.Kendilerini kolaylıkla sevdirmede ustalardır.Küçük dostlarımız kediler insanlar ile yakınlıkları devamlı oyun oynamak son derece hevesli olmalarından ötürü evimize birer biye olmasına üyelerdir.Doğal olarak kedilerle daha yakından ve özel ilgilenilmesi için bazı nedenler doğmaktadır.

En başta gelen ise kilo problemleri.Çünkü ev kedileri dışarıda yaşan sokak hayvanları kadar şansız değildir.Kedinize bir takım ödüller ve düzenli mamanın ev kedilerin üstünde garip bir etken yarattığını sentezleniyor. Kedilerde tıpkı insanlar gibi fazla kilodan muzdarip olabiliyorlardır.

Bu konuda araştırma yapan uzmanlar kedi obezitesi olarak adlandırılan bu hastalığın insanlara benzerlik gösterdiğini belirtiyorlar.Kediniz yaşından cinsine kadar bir çok faktör ideal kilo seviyesini etkileyebilir.Kedilerinizin kilosunu neye göre ölçülmelidir.Kedilerde dişi ve erkekler arasında dahi  bariz bir biçimde 1 kilo civarı fark oluşur.Doğal olarak her kediyi aynı ideal kiloda tutmak mantık çerçevesinden uzaktır.

Kedinizin Cinsi

Yüzlerce kedi ırkı için birbirinden ayıran yaş ve yaşam kalitesi algoritması devreye girecektir.Doğal olarak her cins için uzman bir hekime danışmanız doğru bir hamle olacaktır.Maine Coon kedi cinsleri düşünüldüğünde sağlıklı yetişkin bir erkek kedinin 8 kiloya ulaşabildi bilinmekte.Küçük ırktan sağlıklı dişi bir kedinin 3 kilo civarında ağırlığına sahip olduğu izlenebilir.Bu nedenle kedinizin cinsine bağlı ortalama kilosunu öğrenmek için yakın veteriner hekime danışmanız gerekecek.

kedi

Kedi Cinsiyeti

Unutmayın kediniz kısırlaştırılmış olsun  yada olmasın bu durum kedinizin kilosunu etkilememelidir.Bu nedenle operasyon öncesinde çok yemeğe bağlanmış bir kedi operasyon sonrasında vahim sağlık sorunları ile karşılaşabilir.Kedinizi kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedilerin kilo olması beklenilen doğal bir durum olarak karşılanmamalıdır.Kilo olması sebebiyle buna uygun tedavi görmeli.

Kedinin Ağırlığını Değerlendirmek

Kedinizin şişman olup olmadığına emin olmanın en iyi yolu kedinizi sizin kontrol etmeniz. Şimdi elinizi her iki tarafından kedinizin vücuduna sararak incitmeden kaburgalarını hissetmeye çalışın.Kedinizin kilosu normal değerler deyse kolaylıkla kaburgalarını sayabiliyor olmalısınız.Kaburgalar yağ kaplıdır ancak bu yağ oranları kaburgaları hissetmenizi engelleyecek kadar yüksek miktarda değildir.

Kedinizin Kilo Verme Planı

Eğer kedinizin fazla kilosu varsa ona kilo vermekte yardımcı olabilirsiniz. Veterinerin izle iletişimde olup kediniz için beslenme plan oluşturun. Uygulayacağınız  beslenme çizelgesinin temel etkeni kedinin düşük yağlı özel bir kedi maması ile beslenmesi egzersiz oyun zamanları ayarlanması. Akibet olarak eğer veteriner aksini belirtilmemişse asla yavru kedileri herhangi bir kilo verme diyetine sokmamalısınız.Yavru kediler büyüme aşamasında alabilecekleri tüm besin kaynaklarına ihtiyaç duyarlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir