Kedilerde Viral Üst Solunum Yolu Enfeksiyon Tedavisi

kedi

Özellikle yavru kedilerde ani ölümlere neden olabilen bulaşıcı viral bir hastalıktır. Hastalığın özellikle solunum yolu ile bulaşması çabuk ve kolay yayılmasına neden olmaktadır. Ayrıca etken kedilerin tüm vücut atıklarında (salya, burun akıntısı, göz yaşı,idrar, dışkı) bulunabileceğinden bulaşma kolay olmaktadır. Calicivirus enfeksiyonlarına aşılanmamış genç kediler arasında sıklıkla rastlanmaktadır.

Hastalığın etkeni olan calicivirusların çok sayıda tipinin olması, kedilerde farklı hastalık belirtilerinin görülmesine neden oluşturmaktadır. Sağlıklı kedilerde aşılama ile bu hastalıktan korunma sağlanabilmektedir. Kedilerde uygulanan karma aşı bu hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. Yavru kedilerde 9-10 haftalıkken aşılama yapılabilmektedir. İlk aşılamadan 3-4 hafta sonra 2.doz uygulanır. Sonrasında senelik tekrarlarla korunma sağlanır.

Kedi Üst Solunum Yolu Enfeksiyon Tedavisi Nasıl Olur ?

Kolaylıkla tedavi edilmesine rağmen, ne yazık ki kedi nezlesi virüsünü yok edecek bir ilaç yoktur. Tedavide ana gaye kedinin bağışıklık sistemini güçlendirmek üstüne kuruludur. Bu amaçla kedinin virüsle mücadelesini arttırmak için iyi beslenme, vitamin ve iyi bakım gerekmektedir. Antibiyotik ikincil bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele için kullanılır.

Hastalığı ağır geçiren kedilerin daha özel bakım için hospitalize edilmeleri gerekmektedir. Böyle kediler genellikle pnömoni tablosu gösterirler ve tedavileri yoğun bakım gerektirir. Hastalığın önlenmesi için en önemli şey aşılamadır. Hastalığın ani gelişmesi ve herhangi bir spesifik tedavinin olmaması, hastalığın önlenmesinde koruyucu hekimliği ön plana çıkarmaktadır.

kedi

Bu nedenle en etkin korunma yolu aşılamadır. Hastalık etkenini almış kediler diğer kedilerden ayrılmalı ve genel hijyen kurallarına uyulmalıdır. Hastalık görüldüğünde oluşabilecek komplikasyonları önlemek ve destek tedaviyi düzenli sürdürmek şarttır. Çoğunlukla hastalığa yakalanan yavru kedilerde ölüm oranı yüksektir.

Eğer zatürre gelişirse ya da ciddi hayatı tehdit eden kanamalar görüyorsa, kedinizin yoğun bakım ve tedavi için hastaneye kaldırılması gerekecektir. Kedi zatürre nedeniyle rahat nefes alamıyorsa, oksijen desteği verilecektir. Bu tip viral enfeksiyonlar için verilen spesifik bir ilaç bulunmamakla birlikte, viral enfeksiyonlarla sıkça görülen ikincil bakteri enfeksiyonlarını önlemek veya tedavi etmek için geniş spektrumlu antibiyotikler verilir. Oftalmik antibiyotikler etkilenen gözlerde kullanılmak üzere reçete edilir ve ağrılı yürüme hastalarına ağrı kesiciler reçete edilebilir.

Hastalıktan Korunma Yolları

kedi

Aşılama, korunmada önceliktir. Birden fazla kedinin bir arada yaşadığı barınaklarda ise enfeksiyonu tamamen elimine etmek imkansızdır. Alınması gereken önlemler arasında aşırı kalabalık ortamları yaratmamak, temizlik ve hijyen kurallarına uymak, anne ve yavrular için özel bölmeler hazırlamak ve yeni kediler için karantina odaları bulundurmak ve en önemlisi iyi beslenmelerini sağlayıp paraziter mücadelesine önem vermektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir