Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

Kediler yetişkinlik dönemine yaklaştıkça kızgınlık dönemlerini daha yoğun yaşarlar. Özellikle bahar aylarında bu istekleri ayyuka çıkar. Sokakta gördüğümüz kedilerin manzaraları haricinde evlerimiz de değişik manzaralar seyir halindedir.

İçgüdülerin en belirgin şekilde ortaya çıktığı bu dönemde genelde kısır olmayan kediler evden kaçmaya daha yatkındır ve alt katlarda oturanlar çok iyi bilir ki genelde bu denemelerinde başarılı olurlar. Ev kedileri kızgınlık döneminde genellikle etrafa koku bırakarak evin içinde gezinirler. Özellikle erkek kediler dişi kediler onları bulsun diye etrafa bir sıvı bırakırlar. Bu sıvı idrarlarından bir daha kesif bir kokudur. Ne yazık ki bıraktığı yerden geçmesi zor bir kokudur. Birçok eşyasından bu sebeple vazgeçen insanlar vardır. Bu koku bir süre sonra evin içinde yaşamayı zorlaştırabilir.

Dişi kediler daha çok ses çıkararak kızgınlıklarını yaşarlar. Mart aylarında kısır olmayan dişi bir kediyle yaşıyorsanız uykunuz sık sık bölünecektir. Bu durum hem kedinizin sağlığı için hem de sizin günlük yaşantınız için engel teşkil etmektedir.  Kısırlaştırma işleminin yavruluk döneminde yapılması önerilen bir uygulama değildir.

Kısırlaştırma kısa süren kolay ve çoğu veterinerin kolaylıkla yaptığı bir operasyondur. Sahipsiz canlar olmaması adına bu işlemin sokak kedilerine de yaptırılması gerekmektedir. Kış aylarında sıcaktan yaz aylarında soğuktan telef olan yavru kedilerin sağlığı için gerekli bir işlemdir.

Kısırlaşma işlemi gerçekleşmiş kedilerin metabolizmaları yavaşlar. Bu sebeple yedikleri mamanın içeriği değişir. Kısırlaştırılmış kediler için özel mamalar bulunmaktadır. Karbonhidrat oranı düşürülmüş bu mamalar kısır kedinizin kilo kontrolünü sağlar. İçerik olarak zengin bir çeşide sahiptir. Tahıl oranı azaltılmış protein oranı arttırılmıştır. Deniz ürünleri, tavuk eti, hindi eti ve kırmızı et çeşitleri gibi içerikleri bulunmaktadır.

Kedinizin yavruluk döneminde kısırlaştırılmamasının önerilme nedeni yavru kedinizin yediği mamanın vitamin oranıdır. Daha gelişimini tamamlamamış bir yavru kediyi operasyona sokup sonrasında kısır kedi maması yedirmek gelişimini engelleyebilir. Her kedinin bünyesi farklıdır. En sağlıklısı yetişkinlik dönemindeki kedileri kısırlaştırmaktır.

Kısırlaştırma işleminden sonra kedinizin hareketliliğinde bir yavaşlama görebilirsiniz. Bu anormal değildir. Yavaşlayan metabolizma ve yediği mamalar buna sebep olabilmektedir.

Kedinizin sağlığı için onu uygun zamanda kısırlaştırmanız gerekmektedir. Bu esnada yaşayacağınız zorluklar olacaktır fakat bu kedinizin sağlığına yararlı olacaksa yapacağınız en güzel şey sabırla beklemektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir