Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı

Kediler müşkülpesent varlıklardır, her şeyi kolay beğenmezler. Kime karşı dostça davranacaklarını ve ne zaman emirlere itaat edeceklerine kendileri karar verirler. Yeme alışkanlıklarından dolayı biraz kaprisli olabilirler. Bilinçli bir kedi ailesi olarak kedinizin sağlığı için fiziksel ve davranışsal durumundan haberdar olmanız gerekmektedir.

kedi

Yavru kediler genelde altı haftalık olduklarında süt dişleri çıkar. Yavru kedilerde 26, yetişkin kedilerde 30 diş bulunur. Genç kediler 3 ile 4 aylık olduklarında süt dişlerini döküp yetişkin dişlerini çıkarmaya başlarlar. Bazı yavru kedilerde diş dökme sırasında diş etleri kızarır ve ağızları kokar.

Kedilerde diş hastalıkları kedilerinizin hem sağlığı hemde beslenmesi açısından ciddi sorunlar yaratabilir. Bu durumda bilinçli bir kedi sahibi olarak gözlemlemeniz belirtiler olacaktır.

Ağız kokusu

Halitosis denilen kötü kokulu nefes yetişkin kedilerde oluştuğunda bir diş hastalığı, ağız içinde yangı, virütük bir enfeksiyon ve metabolizma probleminin belirtileri olabilir. Kedinizin yaşamı boyunca ağız ve diş kontrolleri yapılmalıdır.

Çiğneme ve yutmada zorluk

Kediniz için iyi bir gözlemci olmanız ve onun sağlığı ile yakından ilgilenmeniz gerekmektedir. Kediniz önceden iştahla yediği mamasını ağzında dolandırıyor, kusuyor ya da yutkunmakta zorlanıyorsa bu kedinizin ağız ve diş hastalığına yakalandığının belirtisidir.

kedi

Kedinizin sivri ön dişleri yiyeceği kavramaktadır. Kediniz mamayı kavrayamıyor ise bu  ciddi bir sorun olabilir. Salyasını akıtıyor olması kedinizin normal olduğunu kanıtlamaz. Salya akıtılan kedilerin veteriner hekime götürülmesi gerekmektedir.

Bunun nedeni, kedinizin ağzına takılan yabancı bir madde, ağız ülserlerine neden olan enfeksiyonlar ve dudaklar veya dil üzerindeki tümörler, çene kemiği kırığı ve travmalar olabilir. Kediniz acı bir maddeyi yaladığında salya akıtabilir.

Ağız bölgesi hastalıklarının klinik belirtileri

kedi

Ağız, mukoz dokular denilen dokularla kaplıdır. Mukoz dokuların rengi, bedenin diğer kısımlarının ne kadar sağlıklı olduğunu belirtir. Veteriner hekimler aynı zamanda mukoz dokuları hayvanın sıvı durumunu ve dolaşımını görmek için de kullanırlar. Dokulara dokunup “beyazlatırlar” ve rengin ne kadar sürede geri döndüğünü izlerler. Normal olarak bu süre iki saniyeden azdır.

Soluk renkte mukoz dokular kansızlığa ve düşük sayıda kırmızı kan hücrelerine işaret edebilir. Sarı dokular da sarılık ve karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir. Mavimsi renkteki mukoz dokular kanın yeterince oksijen alamadığını gösterebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir