Kedi Gençlik Hastalığı Nedenleri

kedi

Kedilerde görülen çok bulaşıcı virüs kökenli bir hastalıktır. Kedilerin gençlik hastalığında yüksek ateş, iştahsızlık, kusma, ishal görülen en önemli belirtilerdir. Hastalığın sebebi Parvoviridae familyası içinde yer alır ve serolojik Parvovirüs Tip2’ye çok benzerlik gösterir. Bir DNA virüsü olan bu etken çok kimyasal bileşime direnç gösterirken sodyum hypoklorid’de kısa sürede tahrip olur.

Kedi gençlik virüsü bağışıklık sisteminin temel parçaları olan beyaz kan hücrelerine saldırmak için özelleşmiştir. Beyaz kan hücrelerinin azalmasına yol açar bu duruma lökopeni denir. Bu durum kedinin diğer hastalıklara da açık hale gelmesine sebebiyet verir. Şiddetli gastrointestinal yani mide bağırsak semptomları ortaya çıkar.

Hastalık Nasıl Bulaşır ?

Kediden kediye ya da hastalıklı kedilerin enfekte ettiği ortamlardan bulaşır. Bulaşma oranı oldukça yüksek bir hastalıktır. Virüs gıda ile kirlenmiş nesnelerle temas kontamine olmuş su ve mama kapları, taşıma kafesi, kişilerin elleri ve giysileri ile bulaşır. Ayrıca enfekte olmuş pirelerle de bulaşma olabilir.

Virüs çevre şartlarına oldukça dayanıklıdır. Oda sıcaklığında bir yıl canlılığını koruyabilir. Virüs idrar ve dışkı ile dışarı atılmaktadır. Bu yüzden hastalıklı kedinin  yaşadığı ortam sık sık dezenfekte edilmelidir. Hastalığa maruz kalmış kedilerin dışkıları ile diğer kedilere virüs bulaşır. Kedilerin gençlik hastalığı virüsü çevrede aylarda enfektif özelliğini korur ve birçok dezenfektana karşı dirençlidir.

kedi

Hastalık Nasıl Gelişir ?

En çok yavru kedileri etkilese de her yaştan kedilerde görülebilir. İnkubasyon süresi 2-10 gündür. Kedilerde mide ve bağırsak mukozalarında ciddi iltihaplanmalara yol açar. Hamile kedilerde düşüklere veya ölü doğumlara neden olabilir. Doğum öncesi veya doğum sonrası enfeksiyonlar göz ve merkezi sinir sistemini etkileyebilirler.

Aşısız ve daha önce kedi gençlik hastalığına maruz kalmamış kedilerde herhangi bir yaşta; pasif olarak geçen maternal bağışıklık azaldığında enfekte olabilirler.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir ?

Yüksek ateş (40-41 C) civarındadır. Depresyon, iştahsızlık ve kilo kaybı ile başlar.Bu belirtilerden yaklaşık 24-48 saat içinde hastalarda kusma ve ishal ortaya çıkar. Buna bağlı olarak hızla gelişen bir dehidrasyon tablosu vardır. Cilt esnekliği ve tüylerde mat bir görünüm vardır.

kedi

Genelde baş önde ve kambur pozisyon alarak mama yiyecek su içecek gibi davranır fakat isteksizdir. Baş tipik bir askıda pozisyonu alır. Total lökosit sayısının 2000’in altına düştüğü hastalarda prognoz kötüdür. Yemekle ilgisi olmayan safralı kusma görülebilir.

İnce bağırsağın “ip gibi” kıvamı vardır ve deri üzerinden elle yapılan muayenede acı verir. İntrauterin dönemde ve doğum sırasında enfekte olan yavru kedilerin beyinciğin lezyonlarına bağlı olarak gelişen sinirsel semptomlarla karekterize bir panleukopeni tablosu (Feline cerebellar ataxi) görülebilir.

Hastalığın Tedavisi

Hasta hayvanları hızla gelişen dehidrasyona karşı korumak gerekir. Bu amaçla laktatlı ringer solüsyonundan intravenöz yolla uygulamalar yapılır. Ayrıca, kedilere daha önce immun kılınmış donörlerden alınan kan ve plazma transfüzyonu çok yararlı sonuçlar vermektedir. Sepsis ve endotoksemiye karşı parenteral yolla antibiyotik uygulamaları yapılır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir