Evcil Petler Hakkında Bilinmeyenler

Evimizi,dünyamızı yuvamız ,hatta yıllarımızı birlikte devirdiğimiz samimi sevecen kadim dostlarımız köpekler hakkında bilmediklerimiz.Evcil hayvanları sahiplenmeden daha önce küçük hayvan mı tam tersi olup büyük hayvan mı diye kendinizle istişare edip öyle karar vermeniz doğru olacaktır.Yaşadığınız ortama karakterinize uygun mudur.İşte buna karar verilmelidir.

Bütçenizi çok zorlamayacak bakabileceğiniz hayvanlar kategorisini tercih edin. Çünkü bazı hayvanlar çeşidinin daha fazla mama yemesi veya daha çok veterinere gitmesi gerekebilir.Tüm bu masrafların ne kadarını karşılayabileceğinizi düşünerek seçin. Egzotik bir hayvan beslemek istiyorsanız, yani yabancı ülkelerde yetiştirilen yabancı cins hayvanlardır.Bu nedenle yurt dışından hayvan getirmek meşakkatlidir.

Hayvanların nereden geldiğini net bilinmeyen durumlarda ortaya davranışlarını sağlığını etkileyebilecek rahatsızlar meydana gelebilir.Çevremizde yardıma hayvan barınaklarında ihtiyacı olan pek çok hayvanları sahiplenebilirsiniz.

Onlarda birer canlılar sağlıklı,sevgi dolu sıcak bir yuvaya hasret olan hayvanlar olduğu unutmayalım.Tabi evcil hayvan edinmeyi istemenizin de sebebi önemli arkadaşlarım yada sevgilim besliyor  bende  alıp besleyeyim düşünce deyseniz bir kez daha oturup düşünmenizi tavsiye ederim.

Hayvan beslemek bir hobi olmamalı sizlere tavsiyemiz sahiplenmeyi istediğiniz hayvanların ortalama olarak  11-13 yıllık bir ömrü olduğunu düşünerek böyle bir sorumluluk almanızdır.

yavru kedi

Evcil Hayvanla Yaşamanın Faydaları

Hayatınızı evcil hayvanla sürdürmeniz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlanılacaktır .Tek yaşıyorsanız eğer size arkadaş dost olur.Ayrıca bu tercihiniz sosyal ilişkilerinizi çeşitlendirip bağlılığı kuvvetlendirir.Evcil hayvanla büyüyen çocuklarda hayvan sevgisi erken yaşlarda başlamış oluyor.Aslında evcil hayvan beslemeniz size artı yönlerinde etkisi olacaktır. Gün içerisinde onla beraber yapılan yürüyüşler,koşular bütün egzersizler yapmış olacaksınız.Köpek ve kediler oyun oynayan insanların sakinleştirici özelliğe sahip dopamin ve seretonin hormonu salgılandığını gözlemleniyor.Bu sayede evcil hayvanlarla vakit geçirmek tansiyonları ve ruh halleri daha dengeli oluyor.

Adını Nasıl Seçmeliyiz

İnternet’te, bu konuda geniş bilgiler yer alıyor.Evcil hayvanlar için yapılmış isim kılavuzuna  göz atmaya ne dersiniz.Hobileriniz neler? Bir müzik enstrüman mı çalıyorsunuz?  O vakit sıtar çalıyorsanız kedinizin adını “Sıtar”olarak seçebilirsiniz.Gününüzün bir çok vaktini mutfakta yemek,tatlı yapmakla harcıyorsanız o halde kar beyazı olan köpeğinizin adını “Sütlaç”koyabilirsiniz.Bir isim belirlediğinizde ona sürekli ismiyle hitap etmeye başlayın.Zamanla ismine alıp size tepki vermeye başlayacaktır.

Doğru Mamayı Nasıl Seçersiniz

kopek

Hayvanların beslenmesiyle ilgili bilmeniz gereken altın kurallar.Markette satılan mamalarla beslemememiz gerektiğidir.Hayvanların mamaları ucuz olduğu gerçektir. Ancak bu mamalar uzun vadede küçük arkadaşınıza kalıcı rahatsızlıklar yol açabilir.Bu nedenle pet shop’ larda yada veterinerlerde daha sağlıklı mamalar tercih edin.Hayvanların ete ihtiyacı olduğu bir gerçektir.Hayvansal protein içeren mamaları tercih edin.Kuzu, tavuk, balık,yumurta içerikli mamalar besleyici ve lezzetlidir.Mamayı kafanıza göre vermeyin ambalajındaki  ölçü miktarına göre bırakın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir