Yaşlı Kedi Bakımı

Sağlıklıysa ortalama 15 sene yaşayan kedileri bu süre içerisinde bir sürü evreden geçerler. Yavruluktan yetişkinliğe geçme, doğum, kısırlaşma, yaşlanma ve çeşitli hastalıklar bu evrelerden birkaçıdır. Hepsinde farklı bir ruh halinde ya da davranış biçiminde olabilirler.

Bu davranış biçimlerine göre hareketleri, yeme biçimi ve alışkanlıkları dönem dönem değişebilir. Yavrulukta çok hareketli olan, buna bağlı olarak da yüksek değerli mamalar tüketen kediler için yetişkinlik dönemi farklı olur. Kısırlaştırıldıktan sonra kedilerin hareketliliğinde azalma görülür. Bu sebeple kilo kontrollerini sağlayacak kısır kedi mamaları tüketirler. Bu mamaların özelliği karbonhidrat miktarının düşüklüğüdür.

Yaşam evreleri hareket ve mamanın değişiminin dışında alışkanlıkları da değiştirebilir. Dolap tepelerinde uyuyan kediler yaş aldıkça tepelere çıkamamaya koltuk üzerlerinde uyumaya başlayabilirler. Akan suyu içerken duran suyu içmeye başlayabilirler. İhtiyaçları olan vitamine bağlı olarak damak zevkleri de değişebilir.

Yaşlandıkça kedilerin iskelet yapılarında bir incelme görülebilir. Bunu çeşitli vitaminler ve iyi kuru mamalarla desteklemek ve geciktirmek mümkündür. Fakat bir zaman sonra bu önüne geçilemez bir durumdur. Bu önüne geçilemez durumun en iyi telafisi yaşlı dostumuza yüksek bir yaşam kalitesi sunmaktır. Hareket miktarı düşen kedilerde genç kedilerin aksine bir kilo artışı görülmez. Yeme miktarlarında bir azalma olduğu için kiloları dengede kalır.

Yaşı ilerleyin kedilerin dişlerinde de bir güçsüzleşme görülür. Bu güçsüzleşme kuru  mama yemelerini zorlaştırır. Bu durum ekstra zayıflamalarına neden olabilir. Bu devrede yaş mamalardan yararlanabiliriz. Kıyılmış ya da küçük parça etli yaş mamalar kedinizin yemesini kolaylaştıracaktır.

Yaş arttıkça belli içeriklere hassasiyet de meydana gelebilir. Yıllardır tavukla bir derdi olmayan kediniz 10 yaşında tavuğa tolerans gösterebilir. Bu durum vücudunun işleyişinin değişmesiyle alakalıdır. Bu işleyişi iyi takip etmemiz gerekir. Fark etmediğimiz her durum karşımıza üzücü durumlar çıkarabilir.

Bu takip vitamin desteğiyle daha sağlıklı bir hale gelebilir. Yaşı ilerleyen kedilerde tüy azalması da görülebilir. Tüy, kemik, mide sağlığı için üretilmiş birçok vitamin vardır. Dozunu ayarlayarak kedinize bu vitaminlerle destek olabilirsiniz.

Yaşlı kedi mamaları diye ayrı bir kategori olmasının sebebi de tüm bu durumları dengelemektir. Yaşam evrelerine göre kedilerin ihtiyacı olan vitaminler de değişir. Bu sebeple yoğurttan hoşlanmayan bir kedi birden yoğurt yemeye başlayabilir. Bu besindeki vitamine ihtiyacı olarak değerlendirilir. Yaşı ilerlemiş kedilerimizin isteklerini sağlık çerçevesinden ne kadar yerine getirebilirsek onları o kadar mutlu edebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir